Wydawca treści Wydawca treści

Obszary chronionego krajobrazu

W zasięgu Nadleśnictwa Głogów położone są dwa obszary chronionego krajobrazu:

Nadleśnictwo Głogów wchodzi w zasięg dwóch obszarów chronionego krajobrazu utworzonych w granicach województwa podkarpackiego: Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowskiego i Sokołowsko-Wilczowolskiego.

Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowski Obszar Chronionego Krajobrazu

Utworzony został Rozporządzeniem Wojewody Rzeszowskiego Nr 35/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74). W granicach województwa podkarpackiego jego status określa Rozporządzenie Nr 79/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2005 r. w sprawie Mielecko-Kolbuszowsko-Głogowskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Podka. z dnia 7 listopada 2005 r., nr 138, poz. 2105 z 2005 r.; z późn. zm.).

Powierzchnia tego obszaru wynosi 49706,00 ha, a z tego 6607,58 ha stanowią grunty Skarbu Państwa będące w zarządzie Nadleśnictwa Głogów. Obejmuje tereny położone na terenie gmin: Cmolas, Kolbuszowa i Niwiska w powiecie kolbuszowskim, Mielec, Przecław i Tuszów Narodowy w powiecie mieleckim, Ostrów i Sędziszów Małopolski w powiecie ropczycko-sędziszowskim, Głogów Małopolski i Świlcza w powiecie rzeszowskim.

Obszar ten zajmuje szczególnie wartościowe tereny zachodniej części Płaskowyżu Kolbuszowskiego o krajobrazie rolniczo-leśnym. Pokrywają je użytki rolne oraz bory sosnowe i mieszane, lasy mieszane, olsy, łęgi, kwaśne łąki, szuwary oczeretowe, mannowe, zbiorowiska wydmowe, ziołoroślowe, trzęślicowe, łąki ostrożeniowe i rajgrasowe.

Występuje tu duża różnorodność środowisk - od piaszczystych wydm do bagien, torfowisk i wód. Podstawowym walorem turystycznym i rekreacyjnym są lasy, które stanowią 56 % powierzchni obszaru.

Na terenie obszaru położony jest Rezerwat Przyrody ZABŁOCIE 

 

Sokołowsko-Wilczowolski Obszar Chronionego Krajobrazu

Utworzony został Rozporządzeniem Wojewody Rzeszowskiego Nr 35/92 z dnia 14 lipca 1992 r. w sprawie zasad zagospodarowania obszarów chronionego krajobrazu na terenie województwa rzeszowskiego (Dz. Urz. Woj. Rzeszowskiego Nr 7, poz. 74). W granicach województwa podkarpackiego jego status prawny określa Rozporządzenie Nr 80/05 Wojewody Podkarpackiego z dnia 31 października 2005 r. w sprawie Sokołowsko-Wilczowolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu (Dz. Urz. Woj. Podka. z dnia 7 listopada 2005 r., nr 138, poz. 2106 z 2005 r.; z późn. zm.).

Powierzchnia tego obszaru wynosi 24276,00 ha, a z tego 3061,90 ha stanowią grunty Skarbu Państwa będące w zarządzie Nadleśnictwa Głogów. Obejmuje obszary położone na terenie gmin: Cmolas, Kolbuszowa, Raniżów i Stary Dzikowiec
w powiecie kolbuszowskim, Głogów Małopolski, Kamień i Sokołów Małopolski
w powiecie rzeszowskim.

Obszar ten zajmuje fragment Płaskowyżu Kolbuszowskiego o krajobrazie rolniczo-leśnym. Wysypują tu bory mieszane i fragmenty grądów i buczyny karpackiej. W zagłębieniach spotyka się olsy i torfowiska wysokie a nad potokami łęgi i szuwary oczeretowo – trzcinowe.

Znaczącą rolę odgrywają lasy, które zajmują ok. 50%  powierzchni obszaru oraz wiele stanowisk roślin chronionych. Zabytki kultury materialnej: zespoły dworskie, kościoły, kaplice, zagrody wiejskie.