Lista aktualności Lista aktualności

Wspólne sprzątanie lasów

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych, na co Lasy Państwowe przeznaczają blisko 20 mln zł rocznie.

W dniu 10 maja 2024 r. pracownicy firmy MTU Aero Engines Polska, którzy na co dzień zajmują się produkcją podzespołów do silników lotniczych, zaangażowali się w sprzątanie terenów leśnych Nadleśnictwa Głogów. Akcja została przeprowadzona na terenie Leśnictwa Bór, przy współudziale pracownika Nadleśnictwa. Po raz kolejny, podczas sprzątania lasu zebrano dużą ilość plastikowych opakowań, butelki i puszki, które niestety trafiają do lasu za pośrednictwem ludzi. Mamy nadzieję, że nie są to te same osoby, które odwiedzają nasze lasy aby odpocząć, wyciszyć się czy potrenować na świeżym powietrzu.

Ostatecznie kilka godzin sprzątania połączonego z rozmowami o lesie sprawiło, że oczyściliśmy głogowskie lasy  z dużej ilości śmieci – zebraliśmy około 150 kilogramów śmieci, co jest równoznaczne z połową kontenera odpadów! Ilość ta świadczy niestety o wciąż niepokojąco małej świadomości ekologicznej osób, które wyrzucają śmieci w naszych lasach. Przypominamy, że odpady oprócz zanieczyszczenia środowiska zwiększają zagrożenie pożarowe. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu, dlatego każda pomoc przy oczyszczaniu jest dla nas niezwykle cenna.

Serdecznie dziękujemy pracownikom firmy MTU Aero Engines Polska, już kolejny raz za zaangażowanie i udział w tym szczytnym i jakże ważnym dla naszych lasów przedsięwzięciu.

Tekst: Piotr Łabno

Zdjęcie: J. Daszykowska-Lonc