Lista aktualności Lista aktualności

Udostępnianie lasu a szkodnictwo leśne

Szanowni Państwo,

Z uwagi na obowiązujący stan epidemii, w ubiegły piątek udostępniliśmy okresowo drogi leśne, alternatywne miejsca postojowe i parkingi, tak aby nie dochodziło do nadmiernego gromadzenia się ludzi i samochodów w jednym miejscu. Dziękujemy tym, którzy korzystając z lasu dostosowali się do zaleceń. Jednakże po weekendzie pragniemy zwrócić uwagę, że istnieje grono osób które nie przestrzega wprowadzonych w całym kraju obostrzeń i doprowadza do powstawania zgromadzeń, parkując w bliskiej odległości od siebie, tym samym narażając zdrowie a może i życie swoje i innych na niebezpieczeństwo. W związku z tym od dnia jutrzejszego wprowadzamy limity ilości samochodów, które mogą parkować na poszczególnych leśnych parkingach i miejscach postojowych. Nieprzestrzeganie tych limitów narazi Państwo na konsekwencje prawne oraz zmusi nas do zamknięcia parkingów leśnych i miejsc postojowych. Prosimy Was o odpowiedzialność i zrozumienie.

Spotkaliśmy się również z przypadkami zastawiania wjazdów do lasu, blokując przejazd służb leśnych i ratowniczych. Lasy Nadleśnictwa Głogów są położone w 2 kategorii zagrożenia pożarowego co oznacza, że prawdopodobieństwo wystąpienia w nich pożarów jest wysokie. Jeśli wjazd jest zastawiony, dotarcie do miejsca pożaru jest utrudnione lub niemożliwe. Obecnie zagrożenie pożarowe lasów jest największe (nie ma jeszcze roślinności, która hamuje wysuszanie ściółki leśnej w ciągu dnia).

Obserwujemy również inne naganne zachowania. Chodzi o motocrossowców oraz kierowców quadów, którzy nie stosują się do obowiązującego prawa i wjeżdżają do lasu stwarzając zagrożenie dla ludzi, niszcząc drogi leśne i szlaki turystyczne a nawet rozjeżdżając runo i glebę w środku lasu!

Często nie jesteśmy w stanie zatrzymać kierujących crossami czy quadami, którzy nie reagują na sygnały do zatrzymania i przyspieszają, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia naszych pracowników narażając przy tym własne zdrowie i życie. Identyfikacja jest trudna, bo najczęściej takie pojazdy nie posiadają rejestracji. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, kiedy działania służb i policji zwrócone są w stronę przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2, tylko Wy możecie nam pomóc. Reagujcie, róbcie zdjęcia, dokumentujcie i przesyłajcie do nas. Ale patrzcie też na wasze otoczenie. Bardzo często osoby łamiące prawo to wasi sąsiedzi a nawet dzieci, wnukowie, bracia i mężowie. Wiecie, kto jeździ nieoznakowanymi pojazdami. Nie okazujcie im akceptacji, nie dawajcie przyzwolenia. W dniu wczorajszym w centrum Głogowa Małopolskiego nasz pracownik natknął się na dwa quady bez nr rejestracyjnych, które na widok oznakowanego samochodu zaczęły uciekać. To są Wasi sąsiedzi – reagujcie od razu, oni jadą niszczyć las. Nie oszczędzają nawet miejsc szczególnie chronionych – rezerwatów przyrody. Wydaje się, że nawet niszczenie tych form ochrony przyrody sprawia im szczególną przyjemność. 

Pamiętajcie, jazda w lesie jest zabroniona nie tylko w ustawie o lasach (art. 29), ale także w kodeksie wykroczeń w art. 161, gdzie napisano że za taki czyn grozi grzywna w wysokości 500 zł.

Przypominamy również, że las to nie śmietnik!

Spacerując po lesie możemy natrafić na różnorakie odpady, w tym materiały budowlane, czy odpady biodegradowalne takie jak pozostałości po pracach ogrodowych, drzewka choinkowe. itp. Las to nie składowisko odpadów. Zapewniamy, że leśnicy nie zostawiają w lesie śmieci – co roku wydajemy olbrzymie środki na sprzątanie lasów. Niestety śmieci do lasu podrzucjają niektórzy mieszkańcy z okolicznych miejscowości, tzw. pseudoturyści. Bez Waszej pomocy nie damy rady upilnować naszych lasów przed tymi wandalami. Pamiętajmy też, że za składowanie w lesie łatwopalnych materiałów grozi grzywna do 500 zł (art. 75 Kodeksu wykroczeń).

 Drogi internauto,

jeśli jesteś świadkiem niewłaściwego zachowania na obszarach leśnych, poinformuj o tym fakcie pracowników Straży Leśnej Nadleśnictwa Głogów.

Pamiętajmy, że las jest naszym wspólnym dobrem i wspólnie powinniśmy o niego dbać.

Telefony do Straży Leśnej: 692 451 278 lub 600 239 354