Asset Publisher Asset Publisher

Bieg "Wolność jest w naturze"

Nadleśnictwo Głogów zaprasza do wzięcia udziału w biegu z cyklu "Wolność jest w naturze", który odbędzie się 27 września 2014 r. na nowo wyznaczonej trasie biegowej w kompleksie leśnym Bór koło Głogowa Małopolskiego

Za zajęcie miejsca od pierwszego do trzeciego - oddzielnie w kategoriach kobiety i mężczyźni - organizator ufundował nagrody w postaci talonów do realizacji w sklepie sportowym, na kwotę:

I miejsce - 750 zł

II miejsce - 600 zł

III miejsce - 500 zł

Dodatkowo zostanie przyznana nagroda specjalna dla najstarszego uczestnika, który ukończy bieg - talon na zakupy w sklepie sportowym na kwotę 500 zł.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymają koszulki oraz pamiątkowe medale. Po zakończeniu biegu zapraszamy na poczęstunek - ciepłe napoje i potrawy z grilla.

Trasa biegowa w kompleksie leśnym Bór zaczyna się i kończy na parkingu leśnym wykonanym w ramach „Aktywnego udostępniania lasu"  przy drodze krajowej Rzeszów – Warszawa, ok. 8 km od Rzeszowa. Parking z  10 miejscami dla samochodów posiada infrastrukturę – wiaty, stoły, ławki oraz kilka urządzeń  „ścieżki zdrowia". Przygotowano dwie pętle trasy: dłuższą liczącą 7700 m i krótszą o długości 5300 m z przeznaczeniem dla osób o słabszej kondycji. W dużej części trasa prowadzi po granicy rezerwatu lub przez rezerwat przyrody „Bór". Chronione są w nim ekosystemy leśne charakterystyczne dla dawnej Puszczy Sandomierskiej oraz miejsca martyrologii z okresu II wojny światowej. W rezerwacie występuje około 400 gatunków roślin naczyniowych, w tym chronione: barwinek pospolity, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, podkolan biały, śnieżyczka przebiśnieg , wawrzynek wilczełyko, widłak jałowcowaty. Godne uwagi punkty przy trasie lub w jej sąsiedztwie to między innymi:

  • Mogiła polska – gdzie znajduje się krzyż i tablica pamiątkowa o treści: Miejsce straceń, które zrosiło się krwią około 300 polskich więźniów politycznych przywożonych z rzeszowskiego więzienia w latach 1939 – 1944.
  • Mogiły żydowskie z kilkoma tysiącami ofiar zamordowanych przez hitlerowców w latach 1942 – 1944, najwięcej  w trakcie likwidacji rzeszowskiego getta. W sąsiedztwie został wzniesiony pomnik. Zawiera on liczne elementy symboliki żydowskiej.
  • Bagno o pow. 0,43 ha, z pomostem do obserwacji roślin i zwierząt.
  • Ośrodek szkoleniowy Polskiego Zawiązku Łowieckiego (Strzelnica łowiecka).
  • Kopalnia gazu ziemnego. Obiekt wybudowany w środku lasu, w roku 2011. Gaz jest eksploatowany z odwiertu i przesyłany rurociągiem do punktu magazynowania.