Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

 

Ochrony Lasu to jeden z najważniejszych obszarów prowadzenia gospodarki leśnej. Jego głównym celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom, które mogą wpłynąć na stabilność i kondycję lasów.

W ramach działań z zakresu ochrony lasu monitorowany jest stan zdrowotny lasu poprzez prognozowanie zagrożenia ze strony czynników biotycznych w tym szkodników korzeni, szkodników upraw i młodników, szkodników liściożernych głównych gatunków lasotwórczych zarówno iglastych, jak i liściastych, owadów kambio- i ksylofagicznych, szkód powodowanych przez grzyby patogeniczne, uszkodzenia powodowane przez jemiołę, uszkodzenia powodowane przez ssaki - które są jednymi z najistotniejszych szkód wyrządzanych w uprawach i młodnikach.

Ponadto w ramach działań z zakresu ochrony lasu monitorowany jest stan zdrowotny lasu poprzez kontrole uszkodzeń drzewostanów powodowanych przez czynniki abiotyczne oraz antropogeniczne, czyli m.in. przez przymrozki, mrozy, suszę, wysoką temperaturę, długotrwałe i nawalne deszcze, okiść śniegową czy szkody od przemysłu.

Jednym z elementów ochrony lasu jest ochrona przeciwpożarowa. W Nadleśnictwie Głogów bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej trwa w zależności od warunków pogodowych od 1 marca do 31 września. W tym okresie codziennie dwa razy w ciągu doby prognozowany jest stopień zagrożenia pożarowego lasu, uruchomiony jest Punku Alarmowo Dyspozycyjny (PAD), który przyjmuje zgłoszenia pożarów lasów pod numerami telefonów 17 851 05 35 i 785 411 868. W Punkcie Alarmowo Dyspozycyjnym Nadleśnictwa Głogów prowadzona jest obserwacja lasów za pomocą kamer w celu wczesnego wykrycia i dokładnego zlokalizowania pożaru.