Asset Publisher Asset Publisher

Edukacja leśna

Obiekty związane z tematyką edukacji leśnej, najważniejsze z nich to:

  • „Bór" – rezerwat florystyczny o częściowej formie ochrony przyrody utworzony w 1996 r. na powierzchni 364,04 ha. Zlokalizowany na terenie miejscowości Rudna Mała, Tajęcina, mieście i gminie Głogów Małopolski. Celem jego ochrony jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i kulturowych kompleksu leśnego dawnej Puszczy Sandomierskiej. Jest również miejscem martyrologii 5 tys. żydów i 300 więźniów polskich poległych w okresie II wojny światowej.
  • „Zabłocie" – rezerwat faunistyczny o częściowej formie ochrony przyrody. Zajmuje powierzchnię 516,20 ha. Celem jego ochrony są nieliczne w południowo – wschodniej Polsce stanowiska lęgowe rzadkiej wodno – błotnej ornitofauny, a także zachowanie naturalnych zbiorowisk roślinnych dawnej Puszczy Sandomierskiej.
  • Sala edukacyjno – leśna z ekspozycją w siedzibie Nadleśnictwa – organizowane są tam lekcje o tematyce przyrodniczo – leśnej, pokazy filmów, prezentacje multimedialne, konkursy, gry, zabawy, oraz różnego rodzaju uroczystości związane z promocją lasów i edukacją leśną dzieci i młodzieży.
  • Ścieżka edukacyjna w rezerwacie „Bór". Ścieżka rozpoczyna się na parkingu ulokowanym przy szosie Rzeszów – Głogów Małopolski i ma długość 3,5 km. Trasa wyposażona jest w kilka przystanków z opisami najciekawszych zbiorowisk roślinnych oraz miejscami tragicznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Prowadzi również przez miejsca pamięci narodowej – na skraju lasu zlokalizowany jest pomnik poświęcony ofiarom hitleryzmu, natomiast w głębi kompleksu leśnego znajdują się dwie zbiorowe mogiły pięciu tysięcy Żydów rozstrzelanych w 1942 r. i mogiła kryjąca szczątki Polaków. W pobliżu ścieżki, nieopodal strzelnicy PZŁ, znajduję się wiata z tablicami edukacyjnymi i ławkami. Ścieżka zlokalizowana na terenie rezerwatu przyrody pełni bardzo ważną rolę rekreacyjno–turystyczną, ponieważ znajduje się zaledwie 8 km od granic administracyjnych Rzeszowa.
  • W leśnictwie Wysoka ścieżka edukacyjno – przyrodnicza, straciła na znaczeniu, ale pozostała po niej mieszcząca się przy budynku Nadleśnictwa „zielona klasa", która jest wyposażona w tablice poświęcone tematyce przyrodniczo – leśnej. Jej plac zaopatrzono w niezbędną infrastrukturę techniczną, która zapewnia schronienie zarówno przed deszczem jak i upałem. Możemy tam również zregenerować siły, zjeść smaczną kiełbaską upieczoną na specjalnie przeznaczonym do tego celu ognisku.
  • Ścieżka edukacyjna w „Bratkowicach” zatacza pętlę o długości około 4 km, której początek i koniec znajdują się przy „Zielonej klasie” nieopodal budynku leśniczówki Leśnictwa Bratkowice. Usytuowano tam wiatę z ławkami i miejscem na ognisko. Wzdłuż trasy znajdują się tablice edukacyjne, które dostarczają ciekawych informacji na temat lasu i jego właściwości. Jednym z przystanków na trasie jest śródleśna polana, będąca miejscem rodzącego się kultu religijnego lokalnej ludności. Na ścieżce znajdują się również dwie platformy widokowe, które pozwalają na dokładniejszą obserwację lasu. Przemierzając ścieżkę edukacyjną w Bratkowicach poznamy nie tylko walory przyrodniczo krajobrazowe i historyczne tego terenu, lecz także ujrzymy złożoność lasu z jego licznymi funkcjami.
  • Punkt edukacyjny Werynia nazwany „Miodowym źródełkiem wiedzy" powstał on na terenie dawnej szkółki zadrzewieniowej, dostosowanej do prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Stworzona tam infrastruktura, pozwala na prowadzenie zajęć nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Bezprecedensowym atutem tego miejsca jest unikalny w tej części województwa podkarpackiego park dendrologiczny w którym rośnie aż 78 różnych gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Możemy tu równocześnie podziwiać kilkudziesięcioletnie okazy azalii i różaneczników. W okresie letnim szczególną uwagę przykuwa owocująca katalpa i różne gatunki klonów. Wszystkie egzemplarze drzew i krzewów oznaczono do gatunku na specjalnych tabliczkach, co można wykorzystać, jako bezcenną lekcję z zakresu dendrologii stosowanej. Do dyspozycji osób aktywnych sportowo zaadaptowano boiska do gry w siatkówkę oraz piłkę nożną. Ponadto jest to miejsce przystosowane do grillowania. Dla amatorów pszczelarstwa, przygotowano pasiekę wraz z barciami oraz przeszklonym ulem do podglądania ciężkiej pracy pszczoły miodnej, podczas produkcji jednego z najsmaczniejszych leśnych produktów. Dla osób chcących poczuć klimat dawnych czasów tego niezwykłego miejsca, możliwy jest przejazd dorożką, a w okresie zimowym zorganizowanie kuligu.
  • Osoby uprawiające jeździectwo mogą skorzystać z specjalnie wyznaczonej w tym celu trasy konnej przegiegającej przez teren leśnictwa Budy i Bratkowice. Łączna jej długość wynosi ok. 21 km, z czego ok. 6 km przegiega po gruntach w zarządzie Nadleśnictwa Głogów.
  • Przez teren Nadleśnictwa Głogów przebiegają trzy szlaki turystyczne, będące częścią projektu o nazwie „Kanalizacja ruchu turystycznego Puszczy Sandomierskiej". W ich skład wchodzi pięć nadleśnictw (Głogów, Kolbuszowa, Nowa Dęba, Rudnik, i Tuszyma) oraz skansen w Kolbuszowej wspomniane szlaki to:

      – Szlak „Dookoła Rzeszowa" (żółty),
      – Szlak im. Generała Władysława Sikorskiego (zielony),
      – Szlak Głogów Małopolski –  Sokołów Małopolski - Julin (niebieski).

 

Nadleśnictwo Głogów informuję, że w dniu 30.06.2020 r. weszło w życie Zarządzenie nr 22 Nadleśniczego Nadleśnictwa Głogów w sprawie wprowadzenia regulminów korzysztania z obiektów edukacyjno-turystycznych zlokalizowanych na terenie Nadleśnictwa. Przed skorzystaniem z obiektów należy zapoznać się z  niniejszym Zarządzeniem oraz właściwymi Regulaminami.

Zarządzenie oraz regulaminy znajdują się w załącznikach poniżej.