Lista aktualności Lista aktualności

Zasady zachowywania się w lesie

W związku z trwającym sezonem wakacyjnym przypominamy o zasadach właściwego zachowywania się w lesie, co zostało zaprezentowane na dołączonych grafikach. Pamiętajmy, że odwiedzając las jesteście w nim tylko gośćmi, a nie gospodarzami.

Poniżej natomiast przedstawiamy informację dotyczące ciekawych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych znajdujących się na terenie Nadleśnictwa Głogów, które warto odwiedzić:

 

  1. Czarny Staw – pomnik przyrody

Zbiornik wodny Czarny Staw o powierzchni 0,58 ha znajduje się w leśnictwie Wysoka w miejscowości Głogów Małopolski (współrzędne geograficzne: 50°10'12.3"N 21°57'14.0"E). W 1982 roku został ustanowiony jako pomnik przyrody jest śródleśną osobliwością znaną okolicznym mieszkańcom. Wybierając się na miejsce samochodem należy pozostawić pojazd przy rogatce leśnej przy ulicy Gajowej (w sposób umożliwiający przejazd służbom leśnym i ratunkowym). Do zbiornika prowadzi utwardzona droga leśna.  Podczas pobytu nad stawem nie można się w nim kąpać, ale za to warto pokonać wydeptaną wokół zbiornika ścieżkę i napawać się widokiem pejzażu lasu odbijającego się w tafli czarnej wody. Krążą legendy, które mówią, że „Czarny Staw” nie ma dna.

 

  1. Ścieżka edukacyjna w Bratkowicach

Ścieżka edukacyjna w Bratkowicach tworzy pętlę o długości około 4 km, której początek i koniec znajdują się na skraju lasu przy Zielonej Klasie nieopodal budynku leśniczówki Leśnictwa Bratkowice (Bratkowice 1, 36-055 Bratkowice; współrzędne geograficzne: 50°07'23.9"N 21°51'37.7"E). Usytuowanie ścieżki przy drodze, w sąsiedztwie siedziby leśnictwa czyni ją w pełni dostępną o każdej porze roku. Elementy małej infrastruktury turystycznej ustawiono zarówno na terenie Zielonej Klasy, jak i na trasie ścieżki. Tablice edukacyjne umieszczone na całym przebiegu ścieżki  opisują las, jego funkcje gospodarcze, a także miejsca szczególnie cenne kulturowo i historycznie. Jednym z przystanków na trasie jest śródleśna polana, będąca miejscem rodzącego się kultu religijnego lokalnej ludności. Na ścieżce znajduje się również platforma widokowa, które pozwala na dokładniejszą obserwację lasu, szczególnie faz rozwojowych drzewostanu. Przemierzając ścieżkę edukacyjną w Bratkowicach poznamy nie tylko walory przyrodniczo – krajobrazowe i historyczne terenu, lecz także ujrzymy złożoność lasu z jego licznymi funkcjami. Bratkowice swymi początkami sięgają XIV wieku. Historycy utożsamiają je ze średniowieczną osadą Donatową. Bratkowice (Donatowa), lokowane na południowym skraju olbrzymiej niegdyś Puszczy Sandomierskiej, w ciągu wieków powiększały swój obszar przez zagospodarowywanie terenów leśnych.

Zachęcamy również do skorzystania z bezpłatnej mapy zagospodarowania turystycznego, na której można znaleźć informację o przebiegach szlaków turystycznych, miejscach postoju pojazdów oraz innych elementów infrastruktury turystycznej na terenie Lasów Państwowych oraz portalu „czaswlas.pl” (kliknij tutaj) zawierającego szczegółową ofertę turystyczną LP.

Mapa zagospodarowania turystycznego jest dostępna na stronie internetowej (kliknij tutaj) - https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy - oraz w aplikacji mobilnej (do pobrania z Google Play oraz App Store).

 

BĄDŹ DOBRY DLA LASU!