Lista aktualności Lista aktualności

Dzikie zwierzęta pomiędzy zabudowaniami na terenie miasta

Dzikie zwierzęta w miejscowościach pomiędzy domami, to rzeczywistość która coraz częściej nas dotyka. Nas, czyli mieszkańców ale także leśników, pod których adresem wielu mieszkańców kieruje pretensje o ten stan rzeczy, często oczekując podejmowania działań interwencyjnych. Szczególnie dotyczy to zwierząt mogących stanowić zagrożenie dla ludzi, np.: dzików. Przyjrzyjmy się więc z czego wynika ten problem, kto jest właściwy, żeby podejmować działania interwencyjne w przypadkach problemów ze zwierzyną w terenach zabudowanych.

Powody, przez które spotkamy dzikie zwierzęta np. dziki, czy lisy przy zabudowaniach, to:

- „wchodzenie” zabudowy mieszkalnej (domów jednorodzinnych a nawet osiedli bloków) w bezpośrednie sąsiedztwo kompleksów leśnych a nawet w same kompleksy (niestety wycinanie lasów prywatnych w celu budowy domów a nawet bloków to ostatnio zjawisko coraz bardziej nagminne), co powoduje fragmentację ekosystemów leśnych i zaburzenie naturalnych korytarzy ekologicznych zwierząt,

- wyrzucanie odpadów żywnościowych w sąsiedztwie przydomowych ogrodów,   

- duża penetracja terenów leśnych przez społeczeństwo, nie tylko w dzień ale także  w nocy (biegi z latarkami czołowymi), powodująca wypłaszania zwierząt z ich ostoi,

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 14 ustawy  z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym do zadań własnych gminy należy utrzymanie  porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli na terenie gminy, a więc również spraw związanych z dziko żyjącą zwierzyną, która przemieszcza się pomiędzy zabudowania. W związku z powyższym odpowiedzialność za zwierzynę i podejmowanie wszelkich interwencji związanych ze zwierzyną znajdującą się na terenie gminy lub miasta spoczywa na właściwej gminie lub właściwym mieście.  

Warto wiedzieć, że gatunki objęte ochroną prawną są w gestii regionalnego dyrektora Ochrony Środowiska, gatunki wpisane na listę zwierząt łownych – Polskiego Związku Łowieckiego, który zarządza ich populacjami w ramach prowadzonej gospodarki łowieckiej. Gospodarka łowiecka w Polsce jest prowadzona w obwodach łowieckich, które w większości są wydzierżawiane kołom łowieckim. Mała część obwodów jest wyłączona z wydzierżawienia i oddana przez ministra właściwego ds. środowiska w zarząd różnym instytucjom (uczelnie, Agencja Nieruchomości Rolnych czy Państwowe Gospodarstwo Leśne  Lasy Państwowe) na ośrodki hodowli zwierzyny, w których jednym z podstawowych zadań jest prowadzenie badań naukowych. W skład powierzchni użytkowej obwodów łowieckich nie wchodzą m.in. obszary zabudowane (wyznacza je właściwy terytorialnie marszałek województwa).

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Głogów obwody są wydzierżawione kołom łowieckim. Leśnicy nie prowadzą gospodarki łowieckiej, nie są też organem właściwym w kwestii zarządzania gatunkami chronionymi. Leśnicy prowadzą trwale zrównoważoną gospodarkę leśną kształtującą strukturę lasów i ich wykorzystanie w sposób i tempie zapewniającym trwałe zachowanie ich bogactwa biologicznego, wysokiej produkcyjności oraz potencjału regeneracyjnego, żywotności i zdolności do wypełniania, teraz i w przyszłości, wszystkich ważnych funkcji na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym, bez szkody dla innych ekosystemów. Takie lasy, które często z uwagi na ich piękno będące efektem wieloletniej pracy leśników wielu laików uważa za lasy naturalne, dziewicze, stanowią środowisko życia wielu gatunków zwierząt.