Lista aktualności
Czy można wjechać autem do lasu oraz jakie znaczenie dla leśników mają drogi leśne.
Przepisy dotyczące udostępniania lasów, w tym poruszania się po drogach leśnych opisano w ustawie z dnia 28 września 1999 r. o lasach, a konkretnie w rozdziale 5, artykule 29. Określono tam, że ruch motorowerem i pojazdami silnikowymi (samochodem, motocyklem, quadem) oraz zaprzęgami konnymi dozwolony jest tylko drogami publicznymi. Poruszanie się po drogach leśnych dozwolone jest tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach (droga leśna udostępniona do ruchu publicznego). Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Trzeba pamiętać, że na drogach leśnych nie muszą być ustawione znaki czy szlabany, które jasno wskazują na to, że jest to droga leśna, dlatego najlepiej kierować się ogólną zasadą i wjeżdżać do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe.
Wybierając się do lasów należy pamiętać, aby pozostawić samochód najlepiej w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Przede wszystkim nie należy pozostawiać samochodów przed szlabanami i na poboczach dróg leśnych, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu publicznego, ponieważ na terenie Nadleśnictwa Głogów jest to sprzeczne z regulaminami korzystania z dróg leśnych, wprowadzonymi Zarządzeniem 27 Nadleśniczego Nadleśnictwa Głogów z dnia 28.09.2020 r. oraz Zarządzeniem nr 37 Nadleśniczego Nadleśnictwa Głogów z dnia 26.11.2020 r., a ponadto utrudnia to gospodarcze i przeciwpożarowe wykorzystanie tych dróg. Regulaminy korzystania z dróg leśnych funkcjonujących w Nadleśnictwie Głogów są dostępne na stronie Nadleśnictwa, pod linkiem: https://glogow.krosno.lasy.gov.pl/regulamin-korzystania-z-drog-lesnych. Jednym z powodów takich regulacji jest ryzyko, że w przypadku wystąpienia pożaru lasu pozostawianie samochodów w ww. miejscach może uniemożliwić wjazd do lasu właściwym służbom ratowniczym, a przecież w takich wypadkach każda sekunda decyduje o uratowaniu bądź spaleniu się drzewostanów, a wraz z nimi wielu gatunków roślin i zwierząt.
Dla leśników drogi leśne mają fundamentalne znaczenie. Przede wszystkim pełnią funkcje gospodarcze i przeciwpożarowe. W codziennej pracy umożliwiają czynną ochronę środowiska leśnego oraz prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej – są to strategiczne linie transportowe, stanowiące podstawę komunikacji wewnątrz leśnej.
Warto pamiętać, że na drogach leśnych dozwolony jest ruch pieszy i rowerowy, lecz to ostatecznie leśnicy są gospodarzami i głównymi ich użytkownikami, dlatego należy stosować się do ich poleceń i ustawianych znaków, szczególnie informujących o zamknięciu drogi z powodu prowadzenia prac leśnych. Warto sobie uświadomić, iż gdyby w lesie nie było prowadzonych prac gospodarczych, nie budowalibyśmy dróg leśnych i nie dbali o ich dobry stan techniczny. Można to zaobserwować w parkach narodowych czy rezerwatach przyrody, gdzie dróg jest bardzo mało a te, które są, stanowią tylko pozostałość dawnej gospodarki leśnej, niszczejąc z każdym rokiem.
Dla lasu, dla ludzi!