Lista aktualności Lista aktualności

Komunikat PWLW - Szczepienie lisów

JESIENNA AKCJA DOUSTNYCH SZCZEPIEŃ LISÓW PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

W dniach 22 września – 1 października 2022 r. na terenie województwa podkarpackiego zostanie przeprowadzona jesienna akcja doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Uodpornianie lisów prowadzone będzie poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej (z wyłączeniem terenów zurbanizowanych i akwenów wodnych) oraz wykładanie ręczne (wokół osiedli ludzkich).

            Wykładana przynęta (przykładowe zdjęcie w załączeniu poniżej), wydająca specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodporniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Podstawowe informacje:

- przynęty zawierające szczepionkę dotykane przez ludzi nie są przyjmowane przez lisy, ich podnoszenie jest niewskazane,

- w przypadku kontaktu z przynętą należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem,

- kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej,

- w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się na terenach objętych szczepieniem trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych, a ponadto wstrzymanie się od polowań.

Termin rozpoczęcia akcji może ulec zmianie. Wówczas stosowna informacja zostanie umieszczona na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii http://wiw.krosno.pl .

W załączeniu komunikat Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.