Asset Publisher
Szkolenie leśników z prowadzenia jesiennych poszukiwań szkodników w drzewostanach sosnowych.
Każdej jesieni, tuż przed pierwszymi przymrozkami, leśnicy ruszają do lasu, aby przeprowadzić poszukiwania szkodników pierwotnych sosny. Działania te są częścią monitoringu, który pomaga w ocenie zagrożenia dla naszych drzewostanów sosnowych. Dzięki temu głogowscy leśnicy mają wgląd w to, jakie gatunki szkodników, szczególnie w aspekcie ilościowym, mogą stanowić zagrożenie dla drzewostanów w kolejnym sezonie.
W tym roku, przed przystąpieniem do poszukiwań, wszyscy leśnicy przeszli dodatkowe szkolenia, by jeszcze skuteczniej identyfikować formy spoczynkowe owadów w ściółce leśnej. Takie przygotowanie oraz zebrany wcześniej materiał badawczy pozwala na dokładniejsze ustalenie stopnia zagrożenia przez konkretne gatunki, takie jak strzygonia choinówka, osnuja gwaździsta, boreczniki czy poproch cetyniak, które zimują w różnych formach, np. jako poczwarki czy larwy, i mogą stanowić poważne zagrożenie dla drzewostanów sosnowych.
Zebrane materiały trafią następnie do ośrodków zajmujących się ich analizą. Na podstawie tych danych leśnicy ustalą stopień zagrożenia drzewostanów, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, zaplanują dodatkowe kontrole na wiosnę i przygotują się do podjęcia działań ratowniczych w przyszłym roku, takich jak np. opryski.
Dzięki takiemu zaangażowaniu i ciągłemu podnoszeniu kwalifikacji leśników nasze lasy są pod stałą ochroną, co pozwala nam wszystkim cieszyć się ich zdrowiem i pięknem przez cały rok.
Tekst: Piotr Łabno.
Zdjęcia: Ireneusz Żelazny, Maksymilian Kabaj.