Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie wydarzenia pn. „III Otwarte sadzenie lasu w Nadleśnictwie Głogów”

W dniu 18 kwietnia 2024 roku na terenach leśnych Nadleśnictwa Głogów w Leśnictwie Bór odbyło się kolejne wydarzenie pn. „III Otwarte sadzenie lasu w Nadleśnictwie Głogów”. W tym roku wydarzenie wpisywało się w obchody 100-lecia Lasów Państwowych oraz Międzynarodowy Dzień Ziemi, przypadający na dzień 22 kwietnia 2024 roku.

          Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, włączyło się w nią kilka dużych podmiotów: PGE Dystrybucja Oddział Rzeszów wraz ze Szkołą Podstawową nr 13 im. św. Jana Kantego w Rzeszowie, PGE Obrót Oddział Rzeszów wraz z Akademią Piłkarską FKS Stal Mielec,  MTU Aero Engines Polska, przedstawiciele Kolegium Nauk Przyrodniczych i Koła Naukowego Zrównoważonego Rozwoju działającego przy Zakładzie Podstaw Rolnictwa i Gospodarki Odpadami Uniwersytetu Rzeszowskiego, przedstawiciele Środowiskowego Domu Samopomocy w Woliczce, pracownicy Sobiesław Zasada Automotive z Rzeszowa, Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji im. 20 Pułku Ułanów, przedstawiciele z Domu Pomocy Społecznej z Rzeszowa, uczniowie wraz z nauczycielami ze szkoły Podstawowej w Budach Głogowskich, uczniowie wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Rzeszowie i inni. Łącznie w trakcie kilkugodzinnej akcji, w której uczestniczyło 350 osób, posadziliśmy ok. 4 000 drzew! Sadzenie odbywało się pod nadzorem pracowników Nadleśnictwa Głogów, którzy koordynowali całe wydarzenie, wspierali uczestników i pilnowali, aby drzewka były sadzone we właściwy sposób.

Akcja sadzenia lasu zakończyła się wspólnym ogniskiem zorganizowanym przy siedzibie Nadleśnictwa Głogów, na którym wspólnie podzieliliśmy się wrażeniami oraz podsumowaliśmy wydarzenie – ilość i tempo posadzonych drzew zaskoczyła wszystkich uczestników.

W związku z tym, że prace związane z sadzeniem lasu należy zaliczyć do szczególnie ważnych i niewątpliwie wymagających skoordynowania wielu czynników (przygotowanie sadzonek, optymalne warunki wilgotnościowo-glebowe, organizacja transportu, zaangażowanie wykwalifikowanych pracowników), o czym mówiliśmy również w ramach wprowadzenia do sadzenia,  nie przewidujemy już w bieżącym roku organizowania takiego wydarzenia.

Dla lasu, dla ludzi!

 

Fotografie: Krzysztof Stempak, Alicja Liszkowska.

Tekst: Piotr Łabno.