Asset Publisher Asset Publisher

Podsumowanie wydarzenia „Grzybobranie”

5 października 2024 r. na terenie Nadleśnictwa Głogów w Leśnictwie Wysoka odbyło się pierwsze otwarte „Grzybobranie”, zorganizowane we współpracy z Gminą Głogów Małopolski i Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie. W wydarzeniu uczestniczyli przede wszystkim mieszkańcy Głogowa Małopolskiego, którzy wcześniej zgłosili swój udział, a także Nadleśniczy Nadleśnictwa Głogów Ireneusz Żelazny, Burmistrz Głogowa Małopolskiego Tomasz Skoczylas oraz przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Wydarzenie rozpoczęło się krótkim przypomnieniem zasad zachowania w lesie, po czym uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Każda grupa wylosowała jeden z wcześniej wyznaczonych obszarów do zbierania grzybów. Zbiory odbywały się pod okiem doświadczonych pracowników Nadleśnictwa, co zapewniało bezpieczeństwo oraz stworzyło okazję do rozmów z leśnikami na temat ich codziennej pracy związanej z prowadzeniem zrównoważonej gospodarki leśnej.

Po zakończeniu zbiorów wszystkie grupy wróciły na miejsce zbiórki z pełnymi koszykami grzybów. Dzięki obecności grzyboznawców z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, każda osoba mogła zweryfikować swoje zbiory u specjalistów – na szczęście wszystkie zebrane grzyby okazały się jadalne. Wydarzenie zakończyło się wspólnym ogniskiem, podczas którego podsumowano całą inicjatywę i podziękowano uczestnikom za zaangażowanie. Była to również okazja do wymiany doświadczeń oraz integracji lokalnej społeczności z leśnikami.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, Gminie Głogów Małopolski oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie za współorganizację tego wydarzenia. Dzięki takim inicjatywom możemy promować pracę leśników, podkreślać różne funkcje lasów (gospodarcze, ochronne, społeczne) oraz przypominać o ich kluczowej roli w naszym życiu.

Tekst: Piotr Łabno.

Zdjęcia: Daniel Gierlak.