Asset Publisher Asset Publisher

I Bieg Zeloty

3 grudnia w Nadleśnictwie Głogów, na terenie Leśnictwa Bór odbył się „I Bieg Zeloty". Organizatorem imprezy było Ognisko TKKF „Sokół" pod honorowym patronatem burmistrza Głogowa Małopolskiego.
Głównym celem biegu było uczczenie pamięci żołnierzy niezłomnych, z wyszczególnieniem Franciszka Litwina, pseudonim Zelota, który dowodził tajną organizacją NIE w gminie Głogów Małopolski, wówczas gdy rozwiązano Armię Krajową.  Wydarzeniu przyświecał również inny cel, a mianowicie promowanie sportowego stylu życia, stąd też zawodnicy mieli do pokonania trasę o dystansie 5 km.
    Symbolem biegu stał się wilk, jako symbol żołnierzy niezłomnych. Wilki – Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci mieszkali w lasach i prowadzili walkę o wolną Polskę. Stawiali opór sowietyzacji Polski. Znaczna część z nich zginęła walcząc z bronią w ręku o wolność i niepodległość naszej Ojczyzny, inni oskarżeni niesłusznie o zbrodnie, których nie dokonali, zostali zamordowani w więzieniach.
Bieg wzbudził spore zainteresowanie, co potwierdziła również liczba uczestników. Na starcie znalazło się aż 259 zawodników. Zanim rozpoczęto bieg, Burmistrz wraz z delegacją biegaczy, członków Ogniska TKKF "Sokół" oraz młodzieżą ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" złożyli kwiaty w „Miejscu straceń, które zrosiło się krwią około 300 polskich więźniów politycznych przywożonych z rzeszowskiego więzienia w latach 1939 – 1944".
Biegacze ruszyli o godzinie 11:00. Mimo utrudnienia z powodu śliskiej nawierzchni, trasa zachwycała uczestników pięknem otaczającej przyrody. Jako pierwszy bieg ukończył Szymon Zięba z Kolbuszowej, z czasem 17.22 min. Pierwszą kobietą na mecie była Katarzyna Albrycht z Krościenka Wyżnego, z czasem 19.23 min. Najszybszą Głogowianką okazała się Monika Mach- Wała, która dobiegła na metę po 25.20 minutach, zaś najszybszym Głogowianinem został Waldemar Daź (22:54 min). Zarówno dla zawodników, jak i kibiców przewidziano liczne atrakcje, ponieważ mogli oni posilić się i ogrzać przy płomieniach ogniska, a także wśród obecnych losowano przeróżne nagrody.
Skoro bieg spotkał się z taką popularnością, to z pewnością czekamy na jego kontynuację za rok, o czym już zapewniają organizatorzy. Natomiast tegorocznym zwycięzcom serdecznie gratulujemy!.
Wyniki są dostępne na stronie: http://timekeeper.pl/bieg/?bieg_id=160

Tekst: Ewelina Albiniak