Asset Publisher Asset Publisher

Dbajmy o las – akcja sprzątania lasów połączona z edukacją

         Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych, na co Lasy Państwowe przeznaczają blisko 20 mln zł rocznie.

W dniach 29 września oraz 6 października  2021 r. uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie, zaangażowali się w sprzątanie lasów Nadleśnictwa Głogów w ramach wydarzenia pn. „Dbajmy o las – sprzątanie lasów połączone z edukacją”. Akcja została przeprowadzona na terenie leśnictwa Wysoka, przy współudziale pracownika z Nadleśnictwa. Po raz kolejny, podczas sprzątania lasu zebrano bardzo dużą ilość plastikowych opakowań, szklanych butelek i puszek, które niestety trafiają do lasu za pośrednictwem ludzi. Mamy nadzieję, że nie są to te same osoby, które odwiedzają nasze lasy aby odpocząć, wyciszyć się czy potrenować na świeżym powietrzu.

Ostatecznie w ciągu dwóch kilkugodzinnych akcji zorganizowanych przez Nadleśnictwo Głogów w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju, oczyściliśmy głogowskie lasy  z dużej ilości śmieci – szacujemy, że zebraliśmy około 500 kg odpadów! Ilość ta świadczy niestety o wciąż niepokojąco małej świadomości ekologicznej osób, które wyrzucają śmieci w naszych lasach. Przypominamy, że odpady oprócz zanieczyszczenia środowiska zwiększają zagrożenie pożarowe. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu, dlatego każda pomoc przy oczyszczaniu jest dla nas niezwykle cenna.

Serdecznie dziękujemy uczniom Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF w Rzeszowie za udział i zaangażowanie w tym szczytnym i jakże ważnym dla naszych lasów przedsięwzięciu.

Fot. Piotr Łabno i Daniel Szczypek.